Greenvibes Ekolojik

Doğa Dostunuz Olsun

COP26 Özel: Hani Verdiğin Sözler?

Bu haftanın Greenvibes bültenine hoş geldin. Bu haftaki COP26 özel sayımızda zirvede sunulan taslak metindeki boşlukları inceledik ve yeni ulusal katkı beyanlarının yetersizliğini tartıştık.

Greenvibe’ının bol olduğu, keyifli okumalar dileriz.


DERİN YEŞİL

Hani Verdiğin Sözler, Hani 1,5 Hedefi?

COP26’da sunulan taslak metindeki boşluklar ve yeni ulusal katkı beyanlarının 1,5 dereceden uzak olması gezegeni nereye götürüyor?

Nil Ormanlı Balpınar

Glasgow’da düzenlenen COP26’nın 12 Kasım’da bitmesi planlıyordu fakat müzakereler tamamlamadığı için uzadı ve üçüncü taslak metin bu sabah yayınlandı.  COP sürecinde metan, kömür, ormansızlaşma ve adil geçişe dair olumlu gelişmeler yaşansa da hem taslak metinde fosil yakıtlara dair sonradan eklenen yumuşatmalar hem de sunulan katkı beyanlarının yeni araştırmalar tarafından yetersiz olduğunun gösterilmesi çok fazla eleştiri aldı.

Öncelikle taslak metindeki azaltımla ilgili maddede kömür ve fosil yakıtların geçtiği cümlelerdeki değişimlere bir göz atalım.

  • 10/11/21 tarihinde yayınlanan taslak, tarafları, kömürün ve fosil yakıtlar için sübvansiyonların aşamalı olarak kaldırılmasını hızlandırmaya çağırıyor.

“Calls upon Parties to accelerate the phasing out of coal and subsidies for fossil fuels…”

  •  12/11/21 tarihinde yayınlanan ikinci taslakta ise kömür kelimesinin tutulduğunu fakat başına karbon tutulmasını sağlayacak teknolojiye sahip olmayan santrallar anlamına gelen “unabated” kelimesinin, fosil yakıtlar kelimesinin başına ise “verimsiz” kelimesinin eklendiğini gözlemliyoruz. Bunun dışında düşük emisyonlu enerji sistemlerine geçişe yönelik politikaların oluşturulması ve teknolojilerin geliştirilmesi konusunda bir hızlanma çağrısı da eklenmiş durumda.

Calls upon Parties to accelerate the development, deployment and dissemination of technologies and the adoption of policies for the transition towards low-emission energy systems, including by rapidly scaling up clean power generation and accelerating the phaseout of unabated coal power and of inefficient subsidies for fossil fuels…”

  • Bugün yayınlanan üçüncü taslak metinde ise “verimsiz” kelimesinin tutulduğunu fakat ilk kez “adil geçiş” kelimesinin kullanıldığını görüyoruz.

20. Calls upon Parties to accelerate the development, deployment and dissemination of technologies, and the adoption of policies, to transition towards low-emission energy systems, including by rapidly scaling up the deployment of clean power generation and energy efficiency measures, including accelerating efforts towards the phase-out of unabated coal power and inefficient fossil fuel subsidies, recognizing the need for support towards a just transition.

Bunun dışında yakın zamanda Climate Action Tracker tarafından çarpıcı bir araştırma yayınlandı: Şu anki 2030’a yönelik ULUSAL KATKI BEYANLARI (NDC) dünyayı 2,4 derecek bir ısınmaya sürüklüyor.

Son IPCC raporuna göre şu an 1,1-1,2 derecedeyiz. Araştırma, şu anki politikalara göre devam edersek 2100 yılına geldiğimizde 2,7 derecelik bir ısınma olacağını, 2030 taahhütleri yerine getirirsek ısınmanın ancak 2,4 dereceye ineceğini gösteriyor. Olur da hem uzun vadeli hedefleri tutturur hem de 2030 NDC’leri yerine getirirsek ısınma 2,1 derece, en iyi senaryoya göre ise 1,8 derece olacak.

Tüm bunlar ışığında benim kafa radyomda şu şarkı çalıyor: Hanii verdiğin sözleer, hani 1,5 hedefi nerdeee?

**Ertesi gün gelen edit: Ben dün yazıyı yazıp yayınladıktan birkaç saat sonra Glasgow İklim Paktı son hale getirildi ve imzalandı. Ama ne yazık ki son anda yine bir kelime değişikliği yapıldı. Çin ve Hindistan’ın ısrarlarıyla kömürden kademeli olarak çıkış (“phase-out”),  kömürü kademeli olarak azaltma (“phase-down”) olarak değiştirildi… Sözleşmenin tamamına buradan ulaşabilirsiniz. Ülkelerin ulusal katkı beyanlarını ise şuradan inceleyebilirsiniz.


BİZİ TAKİP EDİN 🌿

Bu ve benzeri sürdürülebilir, ekolojik ve atıksız yaşam ipuçları ve haberlerine güncel bir şekilde ulaşmak için Greenvibes’ıNil’i ve Ceren’i Instagram üzerinden takip edebilirsiniz. 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com’da bir web sitesi veya blog oluşturun

%d blogcu bunu beğendi: